O machu, ktorý používam na tvorbu mojich obrazov a mini machových krajiniek, ktoré slúžia ako dekorácie, by som rada spomenula najmä to, že je čisto prírodný a stabilizovaný. Základ tvorí predovšetkým kopčekový mach, tzv. ball moss, plochý mach, ktorému sa tiež hovorí flat moss a sobí mach skôr známy pod názvom lišajník. Obrazy zvyknem ešte oživiť provensálskym machom. Je to taký kompromis medzi plochým a kopčekovým machom. Obraz ním krásne doplním a vyzerá doslova ako taký vlasatý koberec. Mám ho v tmavozelenej i svetlozelenej farbe a obe sú prekrásne. No a v neposlednom rade používam ešte stabilizované kvety, ktoré sú neodmysliteľnou súčasťou mojich machových krajiniek vo verzii so zakvitnutými lúkami.
Farebnosť
Machy a lišajníky bývajú tiež dofarbované. Vďaka tomu mám veľa možností, ako ich nakombinovať a farebne doladiť podľa potreby. Pekne tak zapasujú na svoje miesto. Pre zaujímavosť tu vždy rada spomeniem práve lišajníky. Mnohí z vás napríklad netušia, že lišajníky vytvárajú v lese súvislé koberce, no v prírode ich nájdete v smotanovo bielej farbe. To som netušila ani ja, kým som sa nezačala venovať tvorbe mojich machových krajiniek. Vďaka ich dofarbeniu tak môžem tvoriť rôzne farebné kombibácie. Osobne mám najradšej prírodné odtiene a tón v tóne pekne zladené. Na dotyk sú mäkkučké a jemné. Ak vás zaujíma, prečo vyzerajú ako živé, odpoveď sa skrýva v už spomínanom slove „stabilizovaný“.
Čo je stabilizácia machu?
Stabilizovaný mach je 100% prírodný produkt. Pestuje sa špeciálne pre výrobu machových stien a obrazov. Po jeho ručnom zbere a následnom očistení prejde procesom stabilizácie, vďaka ktorému si mach zachová svoj prirodzený vzhľad, jemnosť aj farbu a vydrží tak niekoľko rokov. Prirodzená vlhkosť rastliny sa nahradí konzervačným roztokom. Zastaví sa tak rast rastliny a odstráni sa hmyz a možné plesne. Proces stabilizácie je neškodný ako pre ľudské zdravie, tak aj pre životné prostredie. Zber je ekologický, regulovaný a platia pri ňom prísne pravidlá týkajúce sa ochrany životného prostredia. O stabilizácii machu si možete pozrieť aj nasledujúci článok.